fbpx

Farkas Zsolték szárnyalása

2025. február 12.

A jazz-zongorista Farkas Zsolti kvartettjének előélete van. A nyári Snétberger Zenei Tehetség Központ felsőörsi bemutató napján hallottam a január közepén fellépő formációt, akikről azt írtam akkor, hogy szívesen hallgattam volna őket még sokáig. A fiatal zenészek fantasztikus koncertet adtak a Budapest Jazz Clubban fél évvel később.

Farkas Zsolt Quartet

A formáció tagjai közül a bőgős személye változott a nyári felálláshoz képest, de mindannyian volt vagy jelenlegi Snétbergeres diákok, illetve Farkas Zsolt már oktató.
A beszámoló végén Farkas Zsolti röviden elmondta a kérdéseimre válaszolva, hogy hogyan lehet jelentkezni a Snétberger Központba és hol találhatják meg őket az országban, egyáltalán hogyan működik a tehetségek felkutatása.

Farkas Zsolt Quartet

Hárman léptek színpadra az első számban, a zongorista mellett a dob mögött Fazekas Tamás ült, a bőgő mögött pedig Jónás Géza állt. Farkas Zsolt nemcsak remek darabokat ír, hanem hangszerel is, amit már rögtön az első dalnál, az amerikai zeneszerző Irving Berlin jazz standarddé avanzsált Broadway darabjában, a „How Deep is the Ocean?”-nál be is mutatott. Egyikük sem először lépett fel a Harmónia Jazzműhely koncertsorozatában, Zsolti már 2018-ban a Csillagvizsgálóban is bemutatkozott, de ami a legutóbbi koncertjei után újdonság volt számomra, hogy igaz, az elején azt mondta, hogy keveset fog beszélni, de ezúttal egy kicsit az embert is megismerhettük a zenész mögött, ami szerintem feltétlenül fontos, hogy berögzüljön emocionális oldalról a fellépő. A koncerten pont annyit mondott el minden számról, amennyit a közönség meg akart róluk tudni, ízlésesen és érdekesen előadva.

Farkas Zsolt Quartet

A második dalra a gitáros tehetség, Fehér Fábio Márió is megérkezett. Annyit talán érdemes megjegyeznem a fellépőkről, hogy mindannyian bejutottak már különböző formációkkal a Müpa tehetségkutatójába, de ezen felül Jónás Géza a Pege Aladár bőgőverseny, Fábió pedig a Babos Gitárverseny első helyezettje lett. Nem vitás, a jövő jazz-zenészeinek krémjét hallhatta a közönség ezen az estén.

A második szám ismerősen csengett, a modern jazzgitározás atyjaként emlegetett, John Scofield tollából, a Works for Me albumról, az „I Catch You” hangzott el, amiben hosszú szólója volt Jónás Gézunak, aki már-már második gitárossá lépett elő.

Farkas Zsolt Quartet

Ahogy írtam az elején, Farkas Zsolti nem csak remek zongorista, de zeneszerző is. Már az egyetem alatt megcsillogtatta zeneszerzői vénáját. Ezen az esten három dala is elhangzott, és szerencsénkre mindegyikről mesélt is. Az első dal ősbemutató volt. A „Diminishd Blues” blues-körre épül, de a téma a kortárs klasszikus zenét idézi, ahogy végig a koncerten többször felfedezhetett a közönség klasszikus zenei utalásokat, motívumokat akár az improvizációiban is. Ez volt az első dal, amiben Fábió hosszú szólót kapott, és amit anno annyira hiányoltam a Babos-versenyen, azt ezúttal élvezhettük az egész koncert folyamán, méghozzá, hogy nem a bravúrokra koncentrált (persze az sem maradt el), hanem az érzelmekre, gyönyörű, harmóniában gazdag gitározást hallhattunk tőle. Ez a kompozíció amellett, hogy szépen felépített és arranzsált, érzelmekre erősen ható kompozíció, biztos még sokat fogjuk hallani.

A szünetig még elhangzott Herbie Hencocktól, Michael Breckertől egy-egy dal Az egész koncerten érezhettük, hogy a zenekar teljesen együtt mozog, lélegzik, de többször kialakultak párbeszédek, amiket nagyon jó volt hallgatni.

Az első rész utolsó száma előtt Zsolti köszöntötte a tanárukat, mentorukat, aki rengeteget tett hozzá zenészi karrierjükhöz, Snétberger Ferencet, aki a meghívásunkat elfogadva, meghallgatta felfedezettjeit. Zsolt elmondta, hogy 2011 óta rengeteg fiatalt segített a Központ, akik a szegény, leszakadó falvakból ki tudtak szakadni, célt adott nekik, oktatást, érzelmi és mentális támogatást és jövőképet. Az összes diák nevében megköszönte Snétberger Ferencnek a támogatását. Valamint hívta a fiatalokat, hogy jelentkezzenek a Snétberger Központba, ha tanulni szeretnének. Jelenleg is járják a vidéki, felvidéki falvakat, hogy meghallgassák a jelentkezőket.

Farkas Zsolt Quartet és Snétberger Ferenc

A második részt Farkas Zsolti szerzeményével, a „Ballada”-val kezdték trióban, amiben a zongora és bőgő szólók kiemelkedőek voltak. A következő két számban mindannyian lubickoltak, Fábió újra csatlakozott a trióhoz, és az „Evidence” című Thelonious Monk, majd a tavaly elhunyt szaxofonos, zeneszerző óriástól, Benny Golsontól, az „Along Came Betty” szerzeményt játszották el, és itt szó szerint kell érteni a játékot, mert válaszolgatva, felelgetve egymásnak a közönség is átérezhette a jazz játékosságát. A Monk számban Fábió kitört és hatalmas improvizációt, futamokat gitározott, majd a végig biztos alapot adó Fazekas Tomi robbant és hozta el a végkifejletet.

Farkas Zsolt Quartet

Az utolsó dal ismét egy vidám Farkas Zsolt szerzemény volt, ami a Szakcsi Jazz Egyesület őszi koncertjére készült, a „The Comeback” címet kapta, és ebben mindannyiuknak jutott improvizációs lehetőség, amit leghosszabban ismét Fábió használt ki a gondolatai átadására. Majd a vastaps után egy blues számmal, Monktól a „Straight, No Chaser”-rel zárták a sikeres koncertjüket.

Ezen az estén a fiataloktól hallhattuk, hogy a bebop él és élni fog.

 

Alább olvashatják a rövid interjút Farkas Zsoltival, aki nemcsak tanár a Snétberger Zenei Tehetség Központban, hanem Snétberger Ferenccel együtt járják az országot, hogy új tehetségeket kutassanak fel a hátrányos helyzetű településeken, magyar lakta részeken.

- Ahogy mondtad, járjátok az országot Snétberger Ferenccel, hogy zenei tehetségeket fedezzetek fel, akik a Snétberger Zenei Tehetségközpontban magas szintű oktatásban vehetnek részt. Hogyan zajlik egy meghallgatás?

- Farkas Zsolt: Igen, ez így van. Idén már voltunk Salgótarjánban és a szlovákiai Rozsnyón is. Mindkét helyen nagyon tehetséges, hátrányos helyzetű fiatalokkal találkoztunk! Titok, de megosztom veled, hogy többen felvételt is nyertek! 
Maga a meghallgatás úgy zajlik, hogy a tehetségeket érkezési sorrendben hallgatja meg Ferenc. Nagyon fontos, hogy nem csupán meghallgatja, mit tudnak, hanem röviden beszélget is velük. Emellett lényeges része a meghallgatásnak a mentori elbeszélgetés, amely során a mentor felméri a diák szocio-emocionális készségeit és hátterét, ezen a beszélgetésen a család is részt vesz. Az összes információt ezt követően átadja Ferencnek, aki megbeszéli a mentorral a tapasztalatokat, majd meghozza a döntést. A kiválasztott diákok hivatalos értesítőt kapnak az eredményről.

- Merre vagytok/lesztek megtalálhatóak, hol tudnak információt kérni erről?

- Farkas Zsolt: Az Alapítványnak aktív Facebook-oldala van, ahol minden friss információ elérhető a Központtal kapcsolatban.
A 15. évfolyam toborzási kampánya során tervezünk még négy vidéki meghallgatást (Miskolc, Nyíregyháza, Pécs, Szeged), valamint egy nagy budapestit a Bacsó Béla utcai stúdióban. Ezen kívül tervben van egy nyílt nap is a tavaszi kurzus alatt Felsőörsön. Nagyon fontosnak tartom a személyes meghallgatásokat, mert Ferenc értő füle és személyisége rengeteg mindent ki tud szűrni. (Még akkor is, ha csak nagyon kezdő, vagy például nagyon visszahúzódó diákról van szó.)
Jelentkezni a www.meghallgatunk.hu weboldalon lehet. Bármilyen kérdésben szívesen segítek én is, valamint a feleségem, Makula Szandra (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.), aki a program mentora. Emellett Ferencnek is bátran írhat bárki, aki szeretne jelentkezni, sőt, akár videót is küldhet neki a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre. Ferenc abszolút nyitott erre – hiszen ezért hozta létre ezt a helyet, és ezért találta ki ezt az egész programot.

Farkas Zsolt Quartet

Harmónia Jazzműhely / Budapest Jazz Club, 2025. január 24.
Fotó, videó: Sztraka Ferenc, Irk Réka

 

 

 

 

1% Köszönjük, ha az SZJA 1%-át a Jazzponthu Kulturális Alapítvány részére ajánlja fel!
Jazzponthu Kulturális Alapítvány (adószám: 19345684-1-43)

Pontos leírást ITT talál.

Jazz koncertek - Jazz Concerts in Hungary

H K Sze Cs P Szo V
16
23
25
26
27
© 2019-24 MagyarJazz / Jazz.hu szakmai jazzportál, szeretett műfajunk, a JAZZ szolgálatában. All Rights Reserved. • Készítette és kiadásért felelős személy: Irk Réka • Kiadó: Jazzponthu Kulturális Alapítvány • 1122 Budapest, Maros u. 28. • Adószám: 19345684-1-43
Az alapítványnak adományt az alábbi bankszámlára köszönettel fogadjuk: 10700770-73692180-51100005