Mindez csak azért jut eszembe, mert mindig is érdekelt, hogyan találkozhatnak a legifjabbak a világ csodáival, érdekes dolgokkal, művészetekkel. Persze, vannak dolgok, amelyek a szemünk előtt zajlanak, de például kedvenc műfajom, a jazz nem ilyen. Gyakran megkérdezem az ismerőseimet, főleg a fiatalabb generációt, hogy ő hogyan találkozott először a műfajjal? Vegyes válaszokat kaptam, volt köztük ismerős ajánlása, véletlenül előkerült CD, rendezvény, több minden. Egyféle választ nem hallottam még: hogy egy gyermekek számára rendezett ismeretterjesztő matiné előadáson találkozott a jazz bizsergető érzésével.
Az a csodálatos helyzet állt elő, hogy az elmúlt hétvégén pontosan ez történt. Pénteken a Magyar Zene Házában voltam a fantasztikus Kurt Rosenwinkel koncerten, és amint áttanulmányoztam a havi programfüzetet, meglepődve láttam, hogy szombat délelőtt, a Modern Art Orchestra zenekarból alakult kvintett igazi matiné időben jazzt bemutató előadást tart.
Érdeklődéssel indultam az MZH gyönyörű egyedi architektúrájú épületéhez, minden napszakban és évszakban találok valami szépséget a házban, illetve a környező ligetben.
Fekete-Kovács Kornél vezetésével a Modern Art Orchestra már a megalakulása óta a hagyományos koncertezés, lemezfelvételek stb. mellett amolyan missziós tevékenységet is folytat. Régi nagy zenészek albumaiból, szerzeményeiből válogatnak jobbnál jobbakat és mutatják be mindezeket koncerteken.
Ezúttal a fókusz a legfiatalabb generáció, a kisgyermekek felé fordult. A MAO alapegység-ötöse Fekete-Kovács Kornél – trombita, Bacsó Kristóf – tenorszaxofon, Cseke Gábor – zongora, Barcza Horváth József – nagybőgő és Csízi László – dob felállásban remekül felépített, gyermekek számára is érdekfeszítő előadást tartott a szép számmal megjelent szülők-gyerekek közönségnek.
Kornél volt a ceremóniamester, a muzsikáláson és a nagyszerű szólókon kívül, azonnal megtalálta a közös hangot a gyermekekkel. Kérdezgetett, feleletre bírta a kicsiket, vicces miniatűröket mesélt a zene alapjairól. Rendkívül szemléletes példák hangzottak el tempóról, groove-ról, hangnemről, gyakorlatilag az összes alapfogalmat végigvették, biztos vagyok benne, hogy a kisgyermekek is rögtön megtanulták a legfontosabb sarokköveket.
Az egész előadás interaktív volt, a közönség soraiban ülő gyerekek végig örömmel válaszoltak a vidám hangulatú kérdésekre. Még soha nem hallottam a MAO-tól totális kakofóniát, most ez is megtörtént, amint mind az öten nagy mosolygások közepette demonstrálták, milyen az, ha nem kvintettként, hanem csak öt egymás mellett álló, külön utas figuraként nyüvik a hangszereiket. Látványos volt, de természetesen ezt követően bemutatták a zenének, illetve speciálisan a jazznek szótárkészletét.
Az egész zenekar végig nagy kedvvel, vidáman játszott, magas nívójú előadás volt.
Nagy köszönet illeti mind a Magyar Zene Házát, hogy helyt adott ennek a fontos programnak, másrészt a MAO-t is a kreatív, jól felépített és megvalósított ismeretterjesztésért. Remélem, lesz még folytatás, és azt is remélem, hogy ez a mézesmadzag a jazz felé hatásos volt, és lesz olyan kisgyermek, aki ennek a délelőttnek a hatására fog a jó zenék felé fordulni.
Magyar Zene Háza - Jazzbeavató a Modern Art Orchestrával
Fekete-Kovács Kornél – trombita, ceremóniamester és műsorvezető
Bacsó Kristóf – tenorszaxofon
Cseke Gábor – zongora
Barcza Horváth József – nagybőgő
Csízi László – dob
Magyar Zene Háza, 2024. október 26.
Fotó: Sztraka Ferenc