Egyfajta a jazz-zenészek érdekeit képviselő, koncertlehetőségeket kereső és biztosító szerveződés még a 79 éves korában, 2022. október 2-án elhunyt Szakcsi Lakatos Béla életében elindult, ő maga is foglalkozott létrehozásával. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas érdemes művész halála utáni évben idősebb fia, Szakcsi Jr. kezdett szervezésbe, és megtalálta a korunkban nélkülözhetetlen jogi formát is a terv megvalósításához. Társaival 2023 augusztusában megalakította a Szakcsi Jazz Egyesületet, melynek elnöke lett, a vezetőségbe pedig László Attila, Balázs Elemér, Szőke Nikoletta, Oláh Kálmán és Ráduly Mihály került. A Szakcsi Lakatos Béla szellemi örökségének ápolását és a jazz népszerűsítését célul tűző egyesületnek velük együtt immár 25 tagja van, vasárnap a Kínában turnézó Soso Lakatos Sándor, és az aktív zenéléstől visszavonult, a nézőtéren helyet foglalt Ráduly Mihály kivételével valamennyien színpadra léptek. A kétrészes koncertet Szakcsi Jr. édesapja improvizációit felidéző zongorajátékával nyitotta.
Szavak nélkül mutatta be az egyesület fő céljait, méltóképp emlékeztünk Szakcsi Lakatos Bélára, és élveztük a jazzt, melyet sokunk fülébe Ő juttatott, Neki köszönhetően fogadtunk be, és elsősorban általa szerettünk meg. Szakcsi Jr. a tapsok után Szőke Nikivel tért vissza, a továbbiakban már együtt konferálták a soron következőket. Elmondták, ezen az estén többségében szokatlan kombinációkban láthatjuk a fellépő zenészeket, olyanok játszanak együtt az egyesület tagjai alkotta új formációkban, akik eddig nem, vagy csak ritka alkalmakkor játszottak egymással.
Kőszegi Imre, Bacsó Kristóf, Orbán György, azaz a Kőszegi Rhythm & Brass jól ismert részlegéhez Juhász Gábor csatlakozott, és remekül illeszkedett az összeszokott társaságba. Monk egyik legkedveltebb szerzeménye, a Rhythm & Brass állandó repertoárjában szereplő „Monk’s Dream”, ebben a felállásban is sikert hozott. Igazi örömzenét hallhattunk, mely akár a jazz szépségei bő tíz percben címet is kiérdemelte.
Az egyesület legfiatalabb tagja, Egri János Jr. ezúttal édesapja mellett Fekete Kovács Kornéllal, és az ugyancsak patinás muzsikus felmenőkkel rendelkező Pecek Lakatos Andrással játszhatott. Tehetséges énekesként ismertük meg, ma már inkább a világszínvonalú hazai zongoristáink között jegyezzük. A kislányának írt „Song for Daughter” után, kimagasló zeneszerzői képességeiről is meggyőződhettünk.
Ávéd János a harsonás Delfeayo Marsalis dilemmáját fejtette meg partnereivel, Oláh Tzumo Árpáddal, Orbán Györggyel, Oláh Kálmán Jr.-ral és Pecek Lakatos Andrással. Wynton Marsalis közismerten konzervatív, az akusztikus hangzás mellett kitartó öccsének írt darabja, a „Black Codes” lemezéről ismerhető „Delfeayo’s Dilemma” az eredeti változathoz hűen szólt.
Az első részt a közel harmincéves múltú Trio Midnight zárta. Az Oláh Kálmán alapította zenekar felállása a kezdetektől változatlan maradt, így ezen most sem változtattak, vasárnap is Egri János bőgőzött és Balázs Elemér dobolt. Előfordult, hogy egy-egy évben nem álltak össze, mindegyikük a saját zenekarával volt elfoglalva, de mikor a kihagyások után újra együtt játszottak, a lelkesedés mindenki részéről visszajött. Steve Swallow Pete La Roca 1965-ben megjelent lemezére írt kompozíciója, az „Eiderdown” közben a nézőtéren is érezhettük, a kohézió a mai napig működik közöttük.
A szünet után Balázs Elemér formációjában Balázs József, Lakatos Pecek Krisztián a BEG jelenét, Juhász Gábor, Szőke Niki a lassan negyedszázada fennálló zenekar múltját képviselte. Ezúttal a jellegzetes BEG hangzás új színt kapott, a vibrafonos Zsoldos Béla csatlakozásával. Balázs József „Be Mine” című szerzeményéhez anno Niki írt szöveget, melyből kiderült, a szerelemben néha szóvirágok helyett szókimondóan kell vallomásainkat megfogalmaznunk.
Oláh Krisztián Ávéd Jánossal duóban adta elő Bachra utaló művét. A „Johann” tisztelgés volt az európai zenetörténet egyik legnagyobb hatású mestere előtt, melyet először Lukács Miklóssal kiegészült kvartettje előadásában ismerhettünk meg Crescendo című lemezén. A komponált zene és a totális szabadság közötti ingázás Ávéd zenei világától sem állt távol, és a tapsokból ítélve a közönségétől se.
Szőke Niki mivel hosszú évek óta hagyományos zongora-bőgő-dob felállással énekelt, más hangzásra vágyva gondolt egy merészet, és összehozott egy igazi All Star Bandet. Tavaly áprilisban az Opus Jazz Clubban bemutatkozott új zenekarával októberben a XV. Magyar Jazz Napján is fellépett. A Szőke Nikoletta Jazzplosion a Várkert Bazárban a Trio Midnighthoz hasonlóan változatlan felállásban játszott, Fekete-Kovács Kornél trombitált, László Attila gitározott, Balázs Elemér dobolt és természetesen férje, Barcza Horváth József bőgőzött. Burt Bacharach dala, a „Close to You” frenetikus szólókkal fűszerezett, erősen jazz orientált feldolgozása Niki énekével, újabb maradandó élményt adott.
Fekete-Kovács Kornél, Barcza Horváth József jöhetett is vissza a konferálást folytató Niki és Szakcsi Jr. hívószavára, hogy Tzumo formációjában Zana Zoltán, Bacsó Kristóf és Lakatos Pecek András társaságában eljátsszák és megerősítsék, „No Problem Friend!”. Egy ilyen szuper csapatban persze akkor sem lehet probléma, ha ebben a felállásban még nem játszottak.
A tűz, a lendület, az érzékenység, a nyitottság, a virtuozitás, a kompozíciós készség, szóval minden, ami egy muzsikus ismérvének kéne, hogy legyen, de ezen tulajdonságokból többnyire csak egy-egy adatik legtöbbjüknek. A mindent birtoklók kevesek egyike a kétrészes koncertet hozzá hasonlóan zseniális társaival záró Szakcsi Lakatos Róbert, aki bátyja édesapjuk lelkivilágát, dallamvilágát tükröző megrendítő nyitánya után, a végén mintegy keretet adva foglalta össze az elhangzottakat. Szerzeménye, a legendás dobos, Lakatos Pecek Géza emlékére írt „Blues for Pecek” talán nem is tudatos üzenete, hogy a zenében, a jazzben velünk maradnak az elköltözöttek, és állandó változások, új hatások közepette őrizzük emléküket. Robi formációjában Bacsó Kristóf, Lakatos Pecek Krisztián és Pecek Lakatos András játszott.
A Szakcsi Jazz Egyesület tagjai nagyszerű gálát adtak a Várkert Bazárban. A patinás lemezkiadók, többek között a Blue Note, a CTI, a Warner Bros szoktak hasonlót rendezni a velük szerződésben álló zenészekkel, vagy nagy fesztiválok, például a Montreux Jazz zárónapján állnak össze hasonló All-Star formációk. Az idősebbek emlékezhetnek az Orszáczky Jackie szervezte Jam koncertekre, amelyekről az Egyesület tagjai közül Ráduly Mihály és Kőszegi Imre tudna sokat mesélni, és amelyeknek Szakcsi Lakatos Béla is állandó résztvevője volt. Létezett nálunk is ez a hagyomány, csak elhalt, feledésbe merült, de vasárnap feléledt, és jó hírét vitte a jazznek. A végén a gálát nagyszerűen vezető konferansziék boldogan szólíthatták színpadra a résztvevőket.
Sikert hozott a Szakcsi Jazz Egyesület első nagyszabású koncertje, várjuk a folytatást. A következőn talán az Egyesület tiszteletbeli tagja Tony Lakatos is fellép majd, és újabb izgalmas formációkkal találkozhatunk.
A koncert részletes programja:
Első rész:
1. Szakcsi Jr: Szóló Zongora
2. Kőszegi Imre, Bacsó Kristóf, Juhász Gábor, Orbán György
3. Egri János Jr, Fekete-Kovács Kornél, Pecek Lakatos András
4. Ávéd János, Oláh Tzumo Árpád, Orbán György, Oláh Kálmán Jr, Pecek Lakatos András
5. Trió Midnight
Második rész:
1. Balázs Elemér, Balázs József, Szőke Niki, Juhász Gábor, Zsoldos Béla, Lakatos Pecek Krisztián
2. Oláh Krisztián, Ávéd János
3. László Attila, Szőke Niki, Fekete-Kovács Kornél, Barcza Horváth József, Balázs Elemér
4. Oláh Tzumo Árpád, Barcza Horváth József, Lakatos Pecek András, Zana Zoltán, Bacsó Kristóf, Fekete-Kovács Kornél
5. Szakcsi Lakatos Róbert, Zana Zoltán, Bacsó Kristóf, Lakatos Pecek Krisztián, Pecek Lakatos András
Budapest, Ybl Miklós tér 4. Várkert Bazár Rendezvényterem, 2024. június 2.
Fotó: Somogyvári Péter