Elsőként a mindkét – szerkesztőségi és közönség – szavazáson a legjobbnak választott művészeket kérdeztem.
Fekete-Kovács Kornél a szerkesztőségi szavazásnál az első helyen végzett, a közönségszavazásnál egy szavazat különbséggel a második lett. A trombitás, szárnykürtös, zeneszerző és hangszerelő, hazánk egyik legismertebb, legkedveltebb big bandjének, a Modern Art Orchestrának egyik alapítója és a vezetője. Nemrég jelent meg saját albuma, a Different Aspects of Silence. Egy kis plusz információ: ma, március 30-án az Opus Jazz Clubban, este 8 órakor meg is hallgatható és nézhető mindkét hangszer.
- Milyen márkájúak a hangszereid?
TROMBITA - gyártó: Van Laar manufaktúra, típus: OIRAM V-FLOW
SZÁRNYKÜRT - gyártó: Van Laar manufaktúra, típus: OIRAM Ach
- Mióta játszol rajtuk?
2015-ben vásároltam őket.
- Miért választottad ezeket a hangszereket?
Hosszas próbálgatás, felderítő munka után felkerestem személyesen a műhelyt, ahol a manufaktúra gyártja a hangszereket. Itt majd minden típust végigpróbáltam, és a két, fent említett darab nyerte el leginkább a tetszésemet. A vásárlás időpontjában ez a gyártó még inkább csak szárnyait nyitogatta, így ezek a hangszerek akkortájt még a hasonló, kézi gyártású mesterhangszerekhez képest alacsonyabb árúak voltak. Mára már ez nem igaz. A cég hírnévben és árakban is felzárkózott a nemzetközi normákhoz. Nagyon jó hangszerek!
A gyártó és a manufaktúra alapítója sajnos az elmúlt karácsony napján meghalt. Remélem, folytatja majd valaki ezt a kiváló munkát!
- Mikor cserélsz le egy hangszert másikra? Más zenészek ajánlanak új zeneszerszámot vagy áruházakban nézel körül?
Amikor elkezdem azt érezni, hogy a hangszer nem támogat. Amúgy a két hangszerem közül a trombitánál néha van ilyen érzésem, de a szárnykürtnél még nem jutott eszembe, hogy lecseréljem.
- Mit tartasz fontosnak egy hangszer kiválasztásánál? Számodra mik a legfontosabb tulajdonságai egy hangszernek?
Azt a megszólalást kell reprodukálnia a hangszernek, amit az ember belül hall. Ez a legfontosabb szempont. A másik, hogy technikailag segítse az embert játék közben. Ez a hangszerfejlesztők feladata, hogy egyre jobb, okosabb trükkökkel teszik kényelmesebbé, illetve ezáltal komplexebbé a játék lehetőségeit.
Fotó: Irk Réka